Nietrudno zaobserwować, że coraz więcej osób kupuje sprężarki śrubowe. Są to profesjonalne urządzenia, które cechują się sporą uniwersalnością – dlatego właśnie z powodzeniem mogą być zastosowane w rozmaitych firmach. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat takiego sprzętu? Dlaczego jest tak popularny? W takim razie zapraszamy do dzisiejszego wpisu.

Jak działają sprężarki śrubowe?

Dobrej jakości sprężarki śrubowe są bardzo pieczołowicie skonstruowane. To sprawia, że urządzenia działają na ogół sprawnie i generują rozmaite zalety. Ważnymi elementami są tutaj dwie śruby – zlokalizowane jedna obok drugiej. Kluczem do sukcesu jest zaś ich skoordynowane działanie, które „napędza” cały sprzęt i zapewnia właściwą pracę. Jak do tego wszystkiego dochodzi krok po kroku? Na samym początku powietrze musi przejść przez filtry. To ważny proces, który ma za zadanie oczyszczenie z niepotrzebnych cząsteczek (mogących np. zakłócać prawidłowe działanie). Dopiero potem powietrze jest poddawane kompresji. Warto zauważyć, że następuje w tym momencie wtłoczenie pomiędzy dwie śruby, które cały czas się obracają. Gaz ulega kompresji na skutek zredukowania wolnej przestrzeni. Tutaj zachodzi zaś bardzo ważne zjawisko. Komora staje się coraz mniejsza – wzrasta natomiast regularnie ciśnienie. To z kolei przyczynia się do powstania strumienia sprężonego powietrza wytwarzanego przez sprężarki śrubowe.

Sprężarka
Sprężarka

Podział sprężarek śrubowych

Obecnie produkowane sprężarki śrubowe można podzielić pod różnymi kątami. Najczęściej wyodrębniamy jednak urządzenia bezolejowe i olejowe. Czym cechują się poszczególne sprzęty? Sprężarki śrubowe bezolejowe nie mają tej substancji – w obrębie komory sprężającej. Aspektem wyróżniającym te akcesoria jest zatem brak przenikania oleju do sprężonego powietrza. Należy zauważyć, że powoli te urządzenia są wypierane przez olejowe. Dlaczego jednak tak się dzieje? Przede wszystkim chodzi o aspekt wydajności. Na tym polu te sprężarki śrubowe wyraźnie ustępują konkurencji. W niektórych branżach czas realizacji konkretnych zadań jest bowiem priorytetowy. To jednak nie oznacza, że sprężarki śrubowe bezolejowe nie mają zwolenników. Są stosowane przede wszystkich w miejscach, gdzie olej nie może pod żadnym pozorem przedostać się do sprężanego powietrza. Chodzi m.in. o branżę farmaceutyczną.

Coraz większym uznaniem cieszą się sprężarki śrubowe typu olejowego. Jaka jest tutaj zasada działania? Cała idea polega na tym, że olej trafia do konkretnej komory sprężającej. Zadania tej substancji są różnorakie. To chociażby smarowanie, oczyszczanie i schładzanie. Trzeba zatem pamiętać, że ten składnik musi być systematycznie wymieniany (dobrze jest stosować się do zaleceń producenta w tej materii). Warto od razu zauważyć, że tutaj – w przeciwieństwie do poprzednio opisywanego modelu – resztki substancji mieszają się ze sprężonym powietrzem. Co dzieje się po zakończeniu jednego cyklu? Co ciekawe, olej ponownie wraca do komory i cały czas się na nim bazuje (po przeprowadzeniu procesu schłodzenia i filtracji). Mocnym punktem sprężarek śrubowych olejowych jest bez wątpienia wydajność. Takie urządzenia są w stanie pracować na okrągło (przez cały dzień – od rana do nocy).

Gdzie sprężarki śrubowe mogą być zastosowane?

Systematyczne dostarczanie sprężonego powietrza, które jest przecież tak potrzebne w wielu sytuacjach, powoduje, że te urządzenia są stosowane na coraz szerszą skalę. Trzeba zauważyć, że dobrej jakości sprężarki śrubowe pozytywnie wpływają na tempo i jakość wykonywania rozmaitych prac. Są zatem mile widziane w różnych branżach. Właściciele mają świadomość, że warto w nie inwestować, bo to i tak się potem opłaci. Sprężarki tego typu są często używane np. w zakładach przemysłowych, czy warsztatach samochodowych. Świetnie sprawdzają się w branży lotniczej, spożywczej, metalurgicznej, elektronicznej, morskiej. Coraz większe znaczenie mają też w farmaceutyce. Warto bowiem zauważyć, że są to sprzęty gwarantujące odpowiednią higienę, która w tym sektorze jest przecież nieodzowna. To nie wszystko. Sprężarki śrubowe bardzo dobrze odnajdują się również w branży budowlanej.

Czym kierować się kupując sprężarki?

W sklepach nie brakuje wyboru. Decydując się na sprężarki śrubowe trzeba jednak dokładnie wiedzieć, czego nam potrzeba, żeby kupić optymalny sprzęt. Oczywiście, warto decydować się na sprawdzonych producentów. Najmniejsze ryzyko jest wtedy, kiedy stawiacie na sprężarki śrubowe od firmy posiadającej ugruntowaną pozycję na rynku. Istotne są też gabaryty. Tak, aby te urządzenia idealnie pasowały do konkretnej lokalizacji (w danej firmie). Jakie zaś parametry trzeba zweryfikować przed wydaniem pieniędzy? Przede wszystkim jest to wydajność. Wskaźnik musi być dobrany do potrzeb danego podmiotu. Tak samo, jak ciśnienie i pojemność zbiornika. Pamiętaj, że inne potrzeby mają małe, a inne duże firmy. Co jeszcze dobrze jest sprawdzić? Chcesz, aby sprężarka śrubowa nie chodziła zbyt głośno? W takim razie trzeba zdecydować się na stosunkowo niskie wartości pod kątem generowanych decybeli.

Leave a comment