Aktualnie nie brakuje ludzi, którzy mają zamiar kupić w najbliższym czasie spawarkę inwertorową. Jakie zalety mają urządzenia z tej grupy? Czym kierować się wybierając spawarki tego typu, aby poczynić udaną inwestycję na lata?

Dlaczego jest to dobry wybór?

Na początek warto poznać kilka zalet takiego sprzętu. Okazuje się, że spawarki inwertorowe są zaś bardzo wszechstronne pod tym kątem. Umożliwiają m.in. spawanie przy pomocy kilku metod. Wykazują się relatywnie krótkim czasem chłodzenia, co też jest cechą pożądaną przez operatorów. Dodatkowo takie spawarki inwertorowe nie pobierają zbyt wiele mocy, co przekłada się zaś korzystnie na nasze portfele. Co jeszcze cechuje ten sprzęt? Warto zauważyć, że takie urządzenia są stosunkowo lekkie (w porównaniu z innymi). Dzięki temu łatwiej jest przenosić spawarki inwertorowe z jednej lokalizacji do drugiej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zestawić je z agregatami prądotwórczymi – są bowiem z nimi kompatybilne. Takie urządzenia są mało wrażliwe pod kątem spadków napięć. Oczywiście, dla większości najważniejsze jest to, że spawarki inwertorowe gwarantują wysoką jakość pracy – i to w czasie realizowania rozmaitych zadań. Dobrze jest sobie zapamiętać, że takie urządzenia są wielofunkcyjne, solidne i trwałe. Mogą być stosowane przez zawodowców oraz domowych majsterkowiczów, którzy mają jednak pewne doświadczenie w tym temacie.

Spawarki
Spawarki

Wybór pod kątem metody spawania

Czym trzeba kierować się krok po kroku, aby spawarka inwertorowa była wybrana odpowiednio? Oczywiście, należy decydować się tylko na sprzęt od porządnego producenta. Takiego, który ma odpowiednio dużo doświadczenia w tej branży i dodatkowo pozytywne opinie ze strony zarówno Klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Co jeszcze jest ważne z punktu widzenia kupującego? Warto zauważyć, że wyróżniamy spawarki inwertorowe MIG/MAG, TIG i MMA. Czym cechują się poszczególne opcje? Spawanie MIG/MAG charakteryzuje się sporą uniwersalnością. Jest realizowane w otulinie gazowej i może być zastosowane do rozmaitych komponentów. W przypadku spawarek inwertorowych TIG (są one chwalone za wyjątkowo estetyczne rezultaty pracy) stosuje się nietopliwe elektrody. Używa się ich przede wszystkim w przypadku takich materiałów, jak wysokostopowa stal czy aluminium. Co zaś warto wiedzieć o spawarkach inwertorowych MMA? Są one zazwyczaj wykorzystywane do prac w miejscach o relatywnie trudnej dostępności. W tym aspekcie są stosowane elektrody otulone. Statystyki pokazują zaś, że to właśnie ten typ cieszy się największą popularnością wśród Klientów. Ze względu chociażby na uniwersalność i łatwą obsługę.

Jakie parametry zweryfikować przed zakupem?

Zdecydowanie najważniejszym aspektem jest tutaj amperaż. O czym trzeba wiedzieć? Im większy amperaż, tym dany sprzęt jest bardziej uniwersalny. Można nim bowiem spawać nawet stosunkowo grube materiały. Sklepy stacjonarne czy internetowe dają w tym temacie Klientom spore pole do manewru. Najtańsze spawarki inwertorowe posiadają stosunkowo niewielki amperaż (rzędu 150 A). Sprawdzają się np. w przypadku spawania kątowników. Można też zdecydować się na sprzęt o amperażu większym niż 250 A. Jest on zaś rekomendowany zawodowcom do zastosowań stricte profesjonalnych – wymagających naprawdę sporej wiedzy na temat techniki i doświadczenia. Zweryfikuj również okres gwarancyjny. Dlaczego? Spawarki inwertorowe cechują się dość zaawansowaną konstrukcją. W przypadku awarii jedynym wyjściem jest zazwyczaj pomoc wykwalifikowanych fachowców od tego sprzętu. Długi okres gwarancyjny zapewnia zaś darmowy serwis.

Dobrze jest również wybierać takie modele, które są odporne na spadki napięć. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku osób, które zamierzają pracować przy użyciu relatywnie długich przewodów. Nie zapominaj o sprawdzeniu gabarytów. Zdecyduj się na taki sprzęt, który nie będzie powodował kłopotów w aspekcie częstego przenoszenia. Osoby, które mają zamiar w najbliższym czasie zdecydować się na spawarki inwertorowe zwracają uwagę też na rodzaj obudowy. Co wybrać? W tym przypadku najlepiej zdecydować się na obudowy z metalu gwarantujące solidność i trwałość na lata.

Leave a comment