Z roku na rok wzrasta liczba osób, które decydują się na samochód. Nie da się ukryć, że własny pojazd to duża wygoda. Można w końcu szybko i w komfortowych warunkach dotrzeć do konkretnej lokalizacji. Posiadanie auta to nie tylko przywileje, lecz także obowiązki. Jednym z nich jest regularne troszczenie się o odpowiednią pracę akumulatora. Dzisiaj zajmiemy się tematem związanym z prostownikami. Na rynku ich nie brakuje, co może tylko cieszyć Klientów. Jakie sprzęty są obecnie do wyboru? Co powoduje, że coraz więcej Polaków finalnie decyduje się na akcesoria automatyczne? Jakie parametry tych urządzeń weryfikować, by kupić coś rzeczywiście porządnego?

Kiedy przydają się prostowniki?

Aktualnie na rynku jest coraz więcej pojazdów z wieloma elementami elektronicznymi. Z jednej strony to poprawia komfort i wygodę w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów. Tak samo, jak w wielu sytuacjach zwiększa też poczucie naszego bezpieczeństwa. Dynamiczny rozwój branży motoryzacyjnej, który możemy obserwować w ostatnich latach, cechuje się jednak nie tylko blaskami, ale też pewnymi cieniami. Wszak elementy elektroniczne wymagają zasilania. Na skutek tego dobrze działające akumulatory nabierają jeszcze większego znaczenia. Istotne jest, aby regularnie sprawdzać stan tych urządzeń. Przydaje się tutaj multimetr. Dzięki temu, dość prostemu w użyciu, urządzeniu można zweryfikować wartość napięcia na konkretnych klemach. Odczytane parametry mogą nam zaś zasugerować konieczność podładowania baterii. Kiedy jednak tak się w istocie dzieje? To zadanie powinno być zrealizowane, jeśli wskazanie multimetru wyniesie poniżej 12,4 V. Są sytuacje, kiedy bez tego wiemy, że trzeba skorzystać z pomocy prostownika. Jeśli np. samochód jest relatywnie bardzo rzadko używany albo kierowca przez nieuwagę zostawił zapalone światła, to trzeba przygotować się do ładowania. Systematyczne uzupełnianie prądu ma zaś niebagatelne znaczenie. Eksperci podkreślają, że to korzystnie wpływa na żywotność baterii.

Jakie prostowniki można kupić?

Klienci mogą aktualnie zdecydować się na rozmaite prostowniki. Co znajduje się w sklepach internetowych lub stacjonarnych z tym asortymentem? To m.in. prostowniki trakcyjne. Kiedy stosowane są takie urządzenia? Prostowniki trakcyjne najlepiej sprawdzają się w przypadku aut elektrycznych. Szczególnie są przydatne pod kątem pracy z relatywnie wysokimi napięciami. Można też zdecydować się na akcesoria standardowe. Są one pozbawione nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych. Z tego też wynika stosunkowo niska cena. Sprawdzają się w przypadku zwykłych osobówek, chociaż są powoli wypierane przez bardziej zaawansowane elementy. Takie, jak chociażby prostowniki impulsowe. Co warto wiedzieć na ich temat? Ten konkretny sprzęt jest niezwykle wydajny. Może być swobodnie stosowany w przypadku samochodów o dużej ilości elementów elektronicznych. Trzeba bowiem zauważyć, że prostowniki impulsowe są odpowiednio zabezpieczone m.in. przed przeładowaniami.

Dlaczego zdecydować się na prostowniki automatyczne?

Statystyki pokazują, że coraz więcej osób decyduje się na takie sprzęty. Z czego to jednak wszystko wynika? Prostowniki automatyczne są mocno zaawansowane (zazwyczaj mają wyświetlacze elektroniczne, które ułatwiają monitorowanie przeprowadzanego procesu). „Mózgiem” całego sprzętu jest odpowiednio działający mikroprocesor. Z tego względu te podnośniki są też zamiennie określane jako właśnie mikroprocesorowe. Za co odpowiada mikroprocesor? Ogólnie za cały proces ładowania. Tak, aby odbywał się szybko i bezpiecznie – biorąc pod uwagę aktualne zapotrzebowanie baterii. Jest to sprzęt wyjątkowo inteligentny. Po uzyskaniu odpowiedniej dawki energii prostownik automatyczny sam, bez konieczności ingerencji ze strony człowieka, się wyłącza. Powraca do pracy tylko wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność. W końcu permanentnie jest mierzone napięcie. To nie wszystko. Warto zauważyć, że porządne prostowniki automatyczne są wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, co czyni je sprzętem trwałym i solidnym. Są w pełni bezpieczne dla baterii. Nie dopuszczają do przeładowania, co miałoby przecież opłakane konsekwencje. Mogą pracować w sposób niezależny pod kątem spadków czy wzrostów napięcia w sieci. Poza tym prostowniki automatyczne są niezwykle uniwersalne. Dowód? Są kompatybilne z różnymi modelami akumulatorów stosowanych w pojazdach.

Najważniejsze parametry prostowników

Zainteresowały Cię prostowniki automatyczne? Efektywne w działaniu, bezpieczne i gwarantujące wygodną pracę – z punktu widzenia użytkowników? Jak je kupować? Na początku sprawdź, czy prostownik automatyczny jest kompatybilny z posiadanym akumulatorem. Trzeba też dopasować sprzęty pod kątem napięcia wyjściowego. Istotne jest, by urządzenia miały takie same wskaźniki. Nie zapominaj też o właściwym napięciu zasilającym (230 V). Ważne są także takie parametry, jak prąd ładowania skutecznego i szczytowy. Od pierwszego wskaźnika zależy to, jak długo akumulator będzie ładowany do 100%. Prąd ładowania szczytowego definiuje zaś wydajność sprzętu. To nie wszystko. Prąd ładowania nie może być większy niż 10% pojemności baterii. Dobrze jest również zweryfikować zakres temperatury (przy której sprzęt działa bezawaryjnie) oraz posiadane zabezpieczenia (istotne są m.in. przed przeciążeniami).

2 Comments

  • Posted 11 sierpnia 2017 13:57
    by Adam Brown

    Diam porttitor. Ante vel sit vestibulum quam curabitur, cras urna class condimentum neque eros. Justo erat urna suscipit, sapien mauris arcu quisque. Consequat dignissim aliquet et interdum arcu.

    • Posted 11 sierpnia 2017 13:57
      by Philip James

      Vivamus elit. In nonummy nascetur, pellentesque pretium. Diam porttitor. Ante vel sit vestibulum quam curabitur, cras urna class condimentum neque eros.

Leave a comment