W dobie rozwoju i industrializacji przemysłu użycie olejów do konserwacji i prawidłowego działania maszyn, urządzeń, samochodów oraz narzędzi stało się koniecznością. A co za tym idzie, Nasza wiedza na temat ich prawidłowego zastosowania musi być zgodna ze specyfikacją producentów, aby urządzenia działały bezawaryjnie. Organizacje takie jak ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodowych) czy API- określony zbiór reguł i opisów, podają wytyczne co do zastosowania i specyfikacji różnych olejów.

Oleje do maszyn przemysłowych

Zastosowanie olejów do urządzeń przemysłowych gwarantuje ich trwałość oraz prawidłowe działanie przez cały okres upływający od jednej konserwacji do następnej. Zapobiegają zużyciu i tarciu poszczególnych elementów a także zmniejszają temperaturę oraz chronią przed wilgocią, rdzewieniem( korozją) oraz wydłużają bezawaryjne działanie. Najpopularniejsze oleje do maszyn to:

  • oleje silnikowe
  • oleje przekładniowe
  • oleje hydrauliczne
  • oleje sprężarkowe
  • oleje turbinowe

Oleje do urządzeń domowych

W małych urządzeniach domowych czy elektrycznych także jest zalecane użycie olejów do zabezpieczenia ich pracy, oraz dla dłuższego i prawidłowego działania. Przykładem może tu być maszyna do szycia w której małe mechanizmy konserwujemy za pomocą oleju wazelinowego. Olej ten jest bezpieczny dla słabo obciążonych urządzeń które nie pracują i nie wytwarzają wysokich temperatur. W prostych ruchomych konstrukcjach urządzeń domowych świetnie sprawdzi się olej na bazie parafiny i wazeliny. Tym rodzajem olejów zabezpieczamy kłódki, łożyska czy zawiasy.

Oleje do pochodni w ogrodzie

Substancje olejowe nie tylko służą do konserwacji maszyn, są one także wykorzystywane jako produkt do spalania w świecach oraz pochodniach ogrodowych. Parafina jest otrzymywana z ropy naftowej, a właściwość topnienia parafiny rafinowanej w tem.50-70°C producenci olejów wykorzystali do produkcji substancji palnych  Oleje do pochodni zmieszane z substancjami przeciw komarom lub insektom świetnie służą nam latem do ochrony. Natomiast wzbogacone dodatkami olejków zapachowych stwarzają niepowtarzalny nastrój.

Oleje do samochodów

Wspomniany wyżej olej silnikowy jest stosowany do ochrony i zabezpieczenia silników w samochodach. Tutaj ze względu na użytą bazę olejową oraz dodatków uszlachetniających możemy wyróżnić:

  • oleje syntetyczne
  • oleje półsyntetyczne
  • oleje  mineralne

W samochodach należy zawsze używać olejów które zaleca producent. W dbałości o dobrą pracę silnika oraz jego ochronę stosujemy olejów najwyższej jakości. Zapewni nam to wydajniejszą pracę silnika, łatwiejszy rozruch w niskich temperaturach, ochronę przed zanieczyszczeniami a oleje najwyższej jakości pozwolą na oszczędnościach w paliwie i eksploatacji.

 

Leave a comment