Każdy kto kupuje samochód, chciałby, aby „sprawował” się jak najlepiej – szczególnie jeśli wybór pada na auto używane. Jedną z podstawowych zasad po zakupie pojazdu jest właśnie geometria kół – w końcu układ kierowniczy jest jednym z najważniejszych „elementów” każdego auta.

ZBIEŻNOŚĆ KÓŁ – CZYM JEST?

       Zbieżność kół określa wartość położenia przednich lub tylnych kół względem siebie. Cała ich geometria składa się na:

  • kąt pochylenia kół
  • zbieżność kół
  • kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy
  • kąt wyprzedzania osi sworznia zwrotnicy

CZY KOŁA SĄ WŁAŚCIWIE USTAWIONE?

        Prowadząc auto szybko można zauważyć, że jest „coś nie tak”. Problemy z kierownicą mogą wskazywać na nieprawidłowe ustawienie kół – objawia się to m.in. poprzez:

  • tzw. samoczynne skręcanie auta – może być to bardzo niebezpieczne
  • opóźnioną reakcję auta na skręcanie połączoną z szumami lub piskami przy pokonywaniu zakrętów

SKUTKI JAZDY Z NIEPRAWIDŁOWO USTAWIONYMI KOŁAMI

Gdy dostrzeże się jeden z powyższych symptomów należy natychmiast udać się do warsztatu – wykwalifikowany specjalista sprawdzi wówczas, co jest przyczyną i pozbędzie się usterki. Brak zainteresowania ze strony kierowcy może skutkować zniszczeniem pojazdu (w tym szybszym zużyciem się opon), a co gorsza nawet doprowadzić do wypadku.

CO JAKI CZAS I KIEDY DOKONYWAĆ ZBIEŻNOŚCI?

          Zbieżność kół jest nie tylko istotna po zakupie auta używanego – warto ją także sprawdzić po założeniu nowych opon oraz wtedy, gdy samochód przejedzie po dziurach. Ten ostatni czynnik jest o tyle ważny, ponieważ pozwoli przy okazji wykluczyć uszkodzenie elementów zawieszenia. Proces, jakim jest zbieżność, należy wykonywać co 2 lata lub po przejechaniu 30 tys. kilometrów – takie działania profilaktyczne z pewnością są przydatne i dzięki nim istnieje pewność, że z autem jest wszystko w porządku.

JAK WYGLĄDA USTAWIANIE KÓŁ?

          Przed wykonaniem zbieżności specjalista zakłada na każde z kół przyrządy pomiarowe, które są niezbędne do wykonania całego procesu. Podczas wykonywania zbieżności następuje pomiar, który pokazuje rzeczywisty stan ułożenia kół, dzięki czemu można nimi regulować, aby uzyskać pożądany efekt. Cała usługa trwa około godziny – mamy wówczas pewność, że została ona wykonana starannie.

GEOMETRIA KÓŁ LUBLIN

          Usługę obejmującą całkowitą geometrię kół można wykonać w Lublinie – nasz serwis dokładnie sprawdzi stan zbieżności kół oraz ustawi je z należytą starannością. Po zakończeniu można mieć pewność, że układ kierowniczy działa, jak należy, co przełoży się na bezpieczeństwo nie tylko nasze, lecz także innych uczestników ruchu drogowego.

 

 

 

Leave a comment